Дан сећања на Доситеја Обрадовића

Дан сећања на Доситеја Обрадовића, великог просветитеља и првог српског министра просвете ове школске године налази се у календару важних датума који се обележавају у школама.

На иницијативу Задужбине „Доситеј Обрадовић“, као Дан сећања изабран је дан смрти овог српског просветитеља – 10. април (по старом календару 28. март). Тај датум је изабран јер је у историографији једини релевантан датум, који се односи на Доситеја Обрадовића, а за који се зна да је поуздан.

Ученице другог разреда: Лана Говедарица и Дуња Краљ припремиле су кратак видео о животу и делу српског просветитеља.

„Млада је душа подобна меком воску: у какав га калуп метнеш и салијеш, онаки образ од њега направиш. Док је тај восак јоште мек, ласно га можеш претопити, прелити и преобразити. Чрез дуго време буде тврд као гвожђе; онда се хоће много труда за претопити га и прелити.“